هوش مالی کیوساکی

هوش مالی یک توانایی ذاتی نیست که دارای آن باشید یا نباشید لذا حتی اگر هرگز علاقه ای به ریاضیات و اعداد نداشته باشید می‌توانید در خود هوش مالی ایجاد کنید. در واقع این مجموعه ای از مهارت ها است که می توان و بايد به وسيله آموزش متخصصین و كاركردن در محل کار آموخته شود. افرادی در بین ما وجود دارند که در آموزش و توسعه دارای توانایی ویژه ای هستند.

بهبود عملكرد كاركنان به وسيله هوش مالی: هوش مالی در ارزیابی این موضوع کمک می کند که آیا شرکتتان یا کارمندانتان یک موضوع در حال پیشرفت هستند یا نه. این موضوع این اطمینان را ایجاد می کند که می‌تواند به طور کامل در موفقیت مالی شرکتتان مشارکت داشته باشید و به شما مهارت های مفیدی می دهد که به موجب آن بتوانید هر کاری را که انجام می دهید و هر کاری را که به تجارتتان مربوط می‌شود انتقال دهید (موریسون، 2006).

هوش مالی  تنها هوش نیست. هوش مالی صرفاً نوعی هوش است كه از آنجايی كه همه ما در دنيايی از پول زندگی می كنيم به آن نياز داريم. هوش مالی از تمام هوش های ديگر مهم تر است. پول مهمترين مسأله در زندگی نيست، با اين حال، بسياری از مسائلی را كه برای شما و زندگی تان مهم هستند، تحت تأثير قرار خواهد داد (كيوساكی).

 

هوش مالی

هوش مالی بر طرف كننده مشكلات مالی است. به بيان ساده تر، هوش مالی آن بخش از هوش ما است كه برای حل مشكلات مالی از آن استفاده می كنيم (كيوساكی).

هوش مالی، آن هوشی است كه ما استفاده می كنيم تا مسائل خاص خود را بر طرف نماييم. هوش مالی باعث می شود فرصت هايی را خلق و يا از فرصت هايی كه ديگران نمی توانند ببينند استفاده كنيم (كيوساكی).

مدل هوش مالی رابرت كيوساكی

رابرت كيوساكی معتقد است كه وقتی هوش مالی را مورد بررسی قرار می دهيم، به راحتی متوجه می شويم كه پنج هوش اصلی وجود دارد كه يك فرد بايد به صورت يكپارچه در خود ايجاد كند تا به كمال مالی برسد و ثروتمند شود. شخصی كه بر تمام اين پنج هوش مالی مسلط باشد، به كمال مالی دست می يابد (كيوساكی). ايجاد اين پنج هوش مالی ممكن است آسان نباشد و تمام عمر طول بكشد. افراد كمی برای به وجود آوردن هوش مالی و ارتقاء امتياز مالی خود انگيزه دارند. تنها از طريق آگاهی داشتن از اين هوش ها، می توانيد از 95% ديگر افراد جامعه در حل مشكلات مالی خود، بهتر عمل كنيد (كيوساكی).

هوش مالی به پنج دسته تقسيم می شود:

هوش مالی شماره1: پول بيشتر درآوردن

هوش مالی شماره 2: حفظ پول خود

هوش مالی شماره 3: بودجه بندی پول خود

هوش مالی شماره 4: تقويت پول خود

هوش مالی شماره 5: بهبود اطلاعات مالی خود

این آزمون بر اساس هوش مالی رابرت کیوساکی طراحی شده است و میزان هوش مالی شما را در 5 دسته فوق نشان خواهد داد.

هوش ذهني در برابر هوش مالي

اكثر ما مي دانيم كه شخصي با هوش ذهني 130% احتمالاً از شخص با هوش 95% با هوش تر است. براي هوش مالي نيز همين نتيجه به دست مي آيد. وقتي صحبت بر سر هوش دانشگاهي باشد شما مي توانيد هم تراز يك نابغه باشيد، اما وقتي صحبت به هوش مالي مي رسد شايد مشابه يك فرد كودن به نظر برسيد!

تفاوت بين هوش مالي و هوش ذهني در چيست؟

هوش مالي آن بخش از هوش ذهني ما است كه براي حل مشكلات مالي خود از آنها استفاده مي كنيم. هوش مالي مقياس سنجش آن هوش است. يعني به اين گونه است كه هوش مالي خود را به صورت كميتي عددي بيان مي كنيم.

اگر فونداسيون قوي اي از اطلاعات مالي داشته باشيد، افزايش دادن هوش مالي تان كار آساني است. اما اگر هوش مالي شما ضعيف باشد، پس اطلاعات مالي جديد مي تواند گيج كننده بوده و از نظر ظاهري نيز داراي ارزش اندكي باشد. مثال نوابغ رياضي را به ياد داشته باشيد كه بايد از 2+2 در رياضي شروع كنيد. يكي از مزاياي اين كار كه خود را وقف آموزش هاي مالي كنيد، اين است كه، با گذشت زمان بهتر قادر خواهيد بود تا اطلاعات مالي پيچيده تري را درك كنيد. درست همان گونه كه رياضي دانان پس از سال ها تمرين مسائل رياضي قادرند معادلاتي پيچيده را حل كنند. اما در ضمن لازم است قبل از اينكه بدويد، راه رفتن را بياموزيد (كيوساكي).

با توجه به مطالب فوق، مي توان ابعاد پنجگانه هوش مالي ارائه شده توسط رابرت كيوساكي را به شكل زير در نظر گرفت:

لطفا برای انجام این آزمون ابتدا وارد سایت شوید

ورود و ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا